Účasť verejných činiteľov na zahraničných podujatiach býva bežnou súčasťou ich práce. Cesty do zahraničia si vyžadujú dôkladné plánovanie.
Často sa na nich zúčastňuje viacero členov vlády naraz. Delegácie sú zvyčajne koordinované zástupcami slovenských ambasád. Využívajú sa spoločné prostriedky a zabezpečený transport.
Vznikajú tak úspory a znižuje sa administratívna záťaž. Každý člen však môže mať vlastný program. A s tým súvisia aj individuálne rozhodnutia. Tieto rozhodnutia môžu oprávnene vyvolať verejnú diskusiu. Zvlášť, ak sa týkajú využívania štátnych prostriedkov. V týchto situáciách je dôležitá transparentnosť. Politici by mali vedieť svoje rozhodnutia vysvetliť. A verejnosť od nich očakáva zrozumiteľné a logické odpovede.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová čelí vlne kritiky za to, ako sa rozhodla zúčastniť národnej púte katolíckych veriacich v Ríme. Kým ostatní členovia delegácie vrátane prezidenta Petra Pellegriniho využili vozidlá zabezpečené slovenskou ambasádou, Šimkovičová si dala z Bratislavy dopraviť vládnu limuzínu.
Jej osobný šofér absolvoval viac než tisíckilometrovú cestu, aby jej auto bolo pripravené na mieste. Tento krok vyvolal otázky ohľadom efektívnosti a oprávnenosti využívania verejných zdrojov.
Ministerka kultúry tvrdí, že nešlo o papalášizmus
Kritika na seba nenechala dlho čakať. Ministerka sa však bráni a zdôrazňuje, že išlo najmä o bezpečnostné dôvody. „Nie sme autokárový zájazd. Každý člen vlády má vlastnú agendu,“ vyhlásila. Zároveň odmietla, že by jej konanie bolo prejavom papalášizmu.
„Rozdelenie spoločnosti a spôsob, akým som vnímaná, ma mrzí,“ dodala. Podľa nej išlo o oprávnené rozhodnutie, ktoré bolo podložené praktickými a bezpečnostnými dôvodmi. Ministerka tvrdí, že mala iný program než ostatní členovia delegácie. Zatiaľ čo verejnosť a médiá rozhodnutie spochybňujú, Šimkovičová na ňom trvá. Svoju účasť v Ríme považuje za profesionálne zvládnutú.
V súčasnosti neexistujú informácie o tom, že by ministerke kultúry Martine Šimkovičovej hrozil nejaký oficiálny postih za jej rozhodnutie dopraviť vládnu limuzínu z Bratislavy do Ríma. Hoci jej krok vyvolal kritiku verejnosti a médií, neboli oznámené žiadne disciplinárne opatrenia ani vyšetrovanie v tejto veci. Ministerka obhajuje svoje rozhodnutie bezpečnostnými dôvodmi a zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nejde o prejav papalášizmu. „Spoločnosť je tak nastavená a rozdelená, že mi je z toho smutno,“ uzavrela.
Z dostupných informácií nevyplýva, že by ministerka zvažovala prenájom vozidla od talianskej spoločnosti alebo využitie iných alternatívnych riešení. Ostatní členovia delegácie, vrátane prezidenta Petra Pellegriniho a viacerých ministrov, využili vozidlá zabezpečené slovenskou ambasádou v Ríme. Šimkovičová však zdôraznila, že každý člen vlády má svoju vlastnú agendu a potreby, čo ovplyvnilo jej rozhodnutie o doprave.
Všetky zahraničné cesty členov vlády schvaľuje kabinet formou uznesení, ktoré sú zverejňované na webovej stránke Úradu vlády SR. Tieto uznesenia obsahujú základné informácie o plánovaných zahraničných cestách ministrov a premiéra.
Na základe dostupných informácií z webovej stránky Ministerstva kultúry SR nie je k dispozícii kompletný zoznam zahraničných ciest ministerky Martiny Šimkovičovej od jej nástupu do funkcie v októbri 2023. Aj keď ministerstvo zverejňuje rôzne dokumenty a správy, konkrétne údaje o všetkých zahraničných cestách ministerky nie sú verejne dostupné. Na základe zverejnených informácií od nástupu do funkcie navštívila minimálne tri krajiny:
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓