Obchodné napätie vo svete opäť narastá. Politici reagujú na vojenské konflikty, ekonomické záujmy aj medzinárodné dohody. Donald Trump, americký prezident, znovu zaujal tvrdý postoj k viacerým globálnym otázkam.
Jeho výroky a možné kroky vzbudzujú pozornosť médií aj politických analytikov. Spojené štáty pod jeho vedením dávajú najavo, že ich národné záujmy stoja na prvom mieste.
Znovu sa otvára téma obchodných ciel. Trump ich považuje za účinný nástroj, ako ochrániť americkú ekonomiku a zároveň potrestať tých, ktorých označuje za nespravodlivých partnerov. Obchodné dohody, ktoré Spojené štáty doteraz dodržiavali, môžu čeliť zásadným zmenám. Na muške sa ocitla ruská ropa, európske autá, ale aj Európska únia a Kanada.
Do hry vstupuje aj rusko-ukrajinský konflikt, ktorý podľa Trumpa trvá zbytočne dlho. Práve Ukrajinu obvinil z toho, že nevyužila skoršiu príležitosť na mier. Americký líder naznačil, že sa dala dosiahnuť dohoda s menšími stratami. Kam až môžu zájsť jeho obchodné hrozby a čo by znamenali pre svetovú ekonomiku?
Trump hrozí clami na ruskú ropu. Dotkne sa to aj globálneho trhu
Donald Trump, prezident USA, ostro skritizoval ruského prezidenta Vladimíra Putina za pokračovanie vojny na Ukrajine. Podľa jeho slov je situácia neúnosná a Spojené štáty musia zasiahnuť ekonomickými nástrojmi. „Ak sa krviprelievanie nezastaví, zavedú sa sekundárne clá na ruskú ropu v rozmedzí 25 až 50 percent,“ varoval Trump.
Tieto clá by znamenali, že žiadna spoločnosť, ktorá obchoduje s ruskou ropou, by nemohla pôsobiť na americkom trhu. Ide o mimoriadne tvrdé opatrenie, ktoré by mohlo ovplyvniť nielen Rusko, ale aj tretie krajiny, ktoré s Moskvou spolupracujú v oblasti energií. Trump sa snaží týmto spôsobom vyvinúť tlak na zastavenie vojenského konfliktu a zároveň posilniť pozíciu USA ako globálneho lídra.
K dnešnému dňu, (30. marca 2025), ruský prezident Vladimir Putin oficiálne nereagoval na vyhrážky amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení sekundárnych ciel na ruskú ropu v prípade neukončenia konfliktu na Ukrajine. Putinova mlčanlivosť v tejto záležitosti naznačuje, že Kremeľ môže analyzovať situáciu a pripravovať svoju odpoveď na Trumpove hrozby.
Napriek tomu, v decembri 2024, Kremeľ ocenil Trumpovu kritiku ukrajinských útokov hlboko na území Ruska, čo naznačuje určitú mieru súhlasu s Trumpovými postojmi v minulosti. Reuters
Je možné, že oficiálna reakcia Moskvy na aktuálne vyhrážky ciel bude nasledovať po plánovanom telefonáte medzi Trumpom a Putinom, ktorý by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch. Zatiaľ teda ostáva čakať na oficiálne vyjadrenie ruského vedenia k týmto novým hrozbám zo strany USA.
Clá ako stratégia: Trump útočí na EÚ, Kanadu aj automobilový priemysel
Trump nezostal len pri ruskej rope. Tvrdou kritikou čelí aj Európska únia a Kanada, ktoré podľa neho praktizujú neférové obchodné praktiky. Naznačil, že ak sa tieto štáty spoja s cieľom poškodiť americkú ekonomiku, dôjde k zavedeniu ďalších ciel. „Nebudeme tolerovať žiadnu spoluprácu proti záujmom USA,“ uviedol.
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓