19.3.2025 (SITA.sk) – Slovensko čelí výzvam na trhu práce, ktoré súvisia s nízkou mobilitou pracovnej sily. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa už dlhšie obdobie drží na nízkych hodnotách, priemerné čísla však nevystihujú situáciu vo všetkých regiónoch.
Kým v Bratislavskom kraji je nezamestnanosť len niečo vyše 3 %, v Prešovskom kraji presahuje 8 %. Podľa odborníkov z personálnej agentúry Grafton by riešením mohla byť väčšia mobilita pracovnej sily.
Slovensko zaostáva za vyspelými krajinami
„Mobilita pracovnej sily patrí ku kľúčovým faktorom pružnosti pracovného trhu a tým aj úspešnosti ekonomiky. Či už ide o štrukturálnu mobilitu, teda presúvanie pracovníkov medzi rôznymi typmi zamestnania či odvetviami, alebo geografickú, to znamená migráciu medzi regiónmi. Slovensko pritom v oboch spomínaných typoch mobility pracovnej sily zaostáva za vyspelými krajinami,“ hovorí Jitka Kouba, riaditeľka marketingu personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group. Podľa Inštitútu finančnej politiky je štrukturálna mobilita na Slovensku najnižšia v EÚ, pričom len 3,8 % ľudí zmenilo svoj pracovný status v roku 2023.
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓