Bezpečnosť krajiny patrí medzi najdôležitejšie úlohy každej vlády. Verejnosť očakáva, že osoby na najvyšších postoch budú zachovávať najvyšší stupeň opatrnosti.
Citlivé informácie nesmú uniknúť, pretože môžu ohroziť nielen životy vojakov, ale aj povesť krajiny.
Keď dôjde k narušeniu týchto zásad, dôsledky sú vážne. V Spojených štátoch sa rozprúdila vášnivá debata. Do popredia sa dostali otázky týkajúce sa bezpečnosti, zodpovednosti a profesionality. Politická scéna sa rozdelila na dve strany. Opozičná strana kritizuje, vládna obhajuje. Občania sledujú vývoj situácie s napätím. Opoziční politici hovoria o neodpustiteľnej chybe.
V pozadí tohto incidentu sú známe mená. Zodpovednosť sa hľadá u najvyšších predstaviteľov. Mnohí volajú po odstúpení ministra obrany. Tlak na Biely dom stúpa. Americká verejnosť čaká na vysvetlenie. Vyšetrovanie bolo už odštartované. Niektoré fakty už vyšli na povrch. Novinár, ktorý sa dostal k plánom, prehovoril. Očakávajú sa ďalšie odhalenia.
Je možné, že pôjde o jeden z najväčších bezpečnostných škandálov posledných rokov. Ako sa tieto informácie vlastne dostali k médiám?
Únik vojenských informácií vyvolal vlnu kritiky
Vo Washingtone sa rozhorel vážny škandál po tom, čo sa ukázalo, že členovia administratívy Donalda Trumpa nechtiac odhalili vojenské plány novinárovi. Incident spustil vlnu nespokojnosti najmä medzi demokratmi, ktorí žiadajú okamžné vyvodenie zodpovednosti.
Podľa medializovaných informácií sa novinár Jeffrey Goldberg ocitol v skupinovom chate, kde si predstavitelia vlády vymieňali citlivé správy. Chat zahŕňal viceprezidenta J. D. Vancea, ministra zahraničných vecí Marca Rubia a šéfa CIA Johna Ratcliffa. Diskusia sa týkala plánovaných útokov na húsíov v Jemene, ktoré sa skutočne uskutočnili 15. marca.
Demokrati reagovali okamžite. Senátor Chuck Schumer označil túto udalosť za „jedno z najzarážajúcejších narušení vojenského spravodajstva“ a požaduje dôkladné vyšetrenie. K situácii sa vyjadrila aj Hillary Clintonová, ktorá reagovala slovami: „To si zo mňa robíte srandu.“
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓