„Možno konštatovať, že celkové číslo 5 273 obyvateľov, aj keď nie malé v porovnaní s niektorými ďalšími menšinami, stále predstavuje iba menšiu časť všetkých Goralov Slovenska. Kým pre príslušníkov ostatných menšín bol výber národnosti iba formou kliknutia na vopred ponúknutú národnosť, Gorali, ktorí zareagovali na túto kampaň, museli vlastnú národnosť vedome odlíšiť od tej majoritnej a následne si ju nad rámec ponúknutých možností dopísať. Nie je preto náhoda, že výsledky boli pre goralskú menšinu najviac priaznivé v regiónoch a obciach, kde robili osvetovú kampaň goralskí aktivisti či starostovia,“ uvádza sa v materiáloch. Početnosťou sa táto komunita podľa výsledkov sčítania umiestnila v pomyselnom strede poradia medzi národnosťami v Slovenskej republike, konkrétne deviata v poradí.
Ako počas tlačovej konferencie po skončení rokovania uviedol premiér Robert Fico, pre Goralov bude uznanie za národnostnú menšinu znamenať veľmi veľa.
„Vyplýva z toho to, že goralská národnostná menšina sa stane súčasťou rady vlády pre národnostné menšiny, bude súčasťou zákonných procesov, pretože máme určité právne predpisy, ktoré stanovujú, kedy musia ministerstvá komunikovať s predstaviteľmi takýchto národnostných menšín,“ uviedol. Dodal, že nepochybuje o tom, že Gorali budú významnou mierou prispievať k pestrosti Slovenskej republiky.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Podľa starostu Ždiaru Pavla Bekeša je toto uznanie zadosťučinením. „Goralská pospolitosť obsadzuje celé severné Slovensko od Ľubovne až po hornú Moravu, po Jablonkov. Sme špecifickí, pretože v tomto prostredí vyrastáme, formujeme sa, vyznávame pravé hodnoty ako pracovitosť, zodpovednosť, rodina, viera v Boha. Chceme, aby táto goralská kultúra ostala aj pre iné generácie,“ povedal pre médiá pred začiatkom zasadnutia.
Potvrdil, že komunite uznanie pomôže aj finančne, doteraz na udržanie goralskej kultúry a pri organizovaní akcií využívali obecné financie.
„Na Slovensku sme zaradení v nehmotnom kultúrnom dedičstve, naša ďalšia práca bude v tom, aby sme boli aj v UNESCO, a na tom spoločne pracujeme s Čechmi, Poliakmi a Slovákmi,“ dodal.
Počas pasovania Gorali odovzdávajú goralské oblečenie, ide o klobúk, košeľu, opasok či valašku. Jeden z Goralov Ján Gondek z Lesnice už niekoľko politických osobností, vrátane súčasného ministra obrany Roberta Kaliňáka či prezidenta Rudolfa Schustera, pasoval. Medzi pasovanými bol v minulosti aj ukrajinský či český prezident.
„Všetci, ktorí boli pasovaní, prispeli nejakým spôsobom pre región Zamaguria a prakticky takto sa aj zviditeľňujeme,“ dodal Gondek.
Slovensko má tak po novom uznaných pätnásť národnostných menším. Poslednou uznanou národnostnou menšinou bola doteraz vietnamská národnostná menšina, ktorá bola uznaná uznesením vlády Slovenskej republiky z júna 2023.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Gorali, Národnostná menšina, Premiér Slovenskej republiky, Výjazdové rokovanie vlády
Zdroj: SITA.sk – Goralská komunita sa stane novou národnostnou menšinou, za Gorala chcú pasovať aj premiéra Fica – VIDEO, FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.
Page: 1 2
V pondelok to uviedli ukrajinskí predstavitelia po tom, ako sa Moskva a Kyjev navzájom obvinili…
Predseda kresťanských demokratov tiež kritizuje obraz, ktorý vytvára premiér Robert Fico (Smer-SD) o Slovensku v…
Sudca Špecializovaného trestného súdu totiž v septembri 2024 zmenil trest prepadnutia majetku, ktorý expolicajtovi uložil…
Po skorej rannej bohoslužbe sa v kostoloch posväcovali košíky s jedlom.
V súčasnosti dostalo psychologickú podporu 26 percent respondentov, v porovnaní s rokom 2020.
Prostriedky budú využité na odstránenie technických nedostatkov a zabezpečenie plynulej prevádzky.