Tieto útoky signatárom pripomínajú bývalé totalitné režimy, ktoré podľa nich obdobne postupovali pri nastoľovaní nedemokratického politického poriadku. „V neposlednom rade protestujeme voči spochybňovaniu princípov demokracie, čoho jedným z najzávažnejších prejavov je odklon našej zahraničnopolitickej orientácie od vyspelého demokratického sveta smerom k nedemokratickým a totalitným štátom,“ dodal Vagač.
V otvorenom liste zdôrazňujú, že občianska spoločnosť tvorí v každej modernej demokratickej krajine jeden zo základných pilierov demokracie, keďže jej poslaním je posilňovanie demokratických princípov, ochrana práv a slobôd, nezávislá kontrola moci, obhajoba verejného záujmu, podpora solidarity a spolupráce, pomoc slabším a zraniteľným a podpora participácie jednotlivcov i organizovaných skupín občanov na správe vecí verejných.
Neziskové organizácie suplujú nefunkčný štát
Signatári v liste vyjadrili svoje pobúrenie nad správou vecí verejných a smerovaním Slovenska. Súčasne zdôraznili, že práve mimovládne neziskové organizácie v mnohých oblastiach suplujú nefunkčný štát.
„Najlepšie je to vidieť v oblasti zdravotníctva, duševného zdravia, sociálnej starostlivosti, vzdelávania, kultúry, ochrany životného prostredia či športu,“ doplnili signatári s upozornili, že útoky voči mimovládkam a obmedzovanie ich financovania ohrozuje fungovanie verejnoprospešných činností a služieb, ktoré v plnej miere nedokáže občanom zabezpečiť štát.
Ohrozovanie ukotvenia Slovenska v EÚ a NATO
Predsedu vlády, členov vlády a lídrov koaličných strán vyzvali, aby prestali ohrozovať ukotvenie Slovenska v Európskej únii a NATO, aby prestali vytvárať atmosféru ohrozenia SR vnútorným nepriateľom a podsúvaním vymyslených teórií, a tiež to, aby zastavili nenávistnú kampaň proti občianskej spoločnosti a útoky proti konkrétnym mimovládnym neziskovým organizáciám a ich predstaviteľkám a predstaviteľom.
Ďalej ich vyzvali na posilnenie záväzkov SR v rámci iniciatívy Otvoreného vládnutia, ktoré by smerovali k zníženiu korupčného správania, či už pri verejných obstarávaniach, alebo správe eurofondov. Vyzvali aj na zmenu legislatívnych pravidiel vlády tak, aby nebolo možné obchádzať participáciu verejnosti pri tvorbe právnych predpisov, a zaviedli povinnosť umožniť participáciu verejnosti aj pri poslaneckých návrhoch tak, aby poslanci a poslankyne podliehali občianskej kontrole rovnako ako iné verejné inštitúcie.
Výzva na novelizáciu infozákona
Mimovládky ďalej vyzvali premiéra a vládnych predstaviteľov, aby novelizovali zákon o prístupe k informáciám, aby všetci občania mali prístup k verejným informáciám bez ohľadu na finančné požiadavky inštitúcií verejnej správy. Žiadajú aj to, aby znovu zaviedli transparentný a odborný proces podpory projektov mimovládnych neziskových organizácií, ktorý nebude diskriminovať vybrané skupiny organizácií.
Okrem Platformy pre demokraciu, ktorá iniciovala vznik výzvy, sú medzi signatármi napríklad aj Asociácia hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska, Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov, Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Rada mládeže Slovenska, Sociofórum, Slovenská humanitná rada, Slovenská sieť proti chudobe, ako aj niektoré z organizácií patriacich k arcibiskupským charitám a evanjelickej diakonii.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Iniciatíva pre otvorené vládnutie, Mimovládne organizácie, Neziskové organizácie, Otvorený list, Platforma pre demokraciu, Premiér Slovenskej republiky, Výzva
Zdroj: SITA.sk – Mimovládky sa ohradili voči krokom Ficovej vlády, stovky predstaviteľov občianskej spoločnosti prišli s výzvou © SITA Všetky práva vyhradené.