1.4.2025 (SITA.sk) – Úrad vlády SR sa ohradil voči tvrdeniam občianskeho združenia Via Iuris v súvislosti so zákonom o mimovládnych organizáciách, o ktorom bude rokovať NR SR.
Via Iuris podľa úradu priniesla zavádzajúce a nepresné interpretácie, ak ide o pozmeňujúci návrh poslanca Adama Lučanského (SNS).
Vláda si stojí za tým, že cieľom novely nie je obmedziť slobodu združení, ale zvýšiť transparentnosť ich financovania a fungovania, čo je podľa vlády v súlade s verejným záujmom a existujúcou právnou úpravou.
Manipulatívne označenie návrhu
Tento návrh podľa slov Úradu vlády SR vychádza z odporúčaní Európskej komisie, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), a tiež skupiny štátov proti korupcii GRECO. Označenie návrhu zákona zo strany Via Iuris ako „ruského zákona“ je tak podľa vlády absolútne manipulatívne.
„Via Iuris vo svojej analýze skresľuje fakty v kľúčových oblastiach. Kritika sankcií za opakované nesplnenie povinností ignoruje, že novela je chápavejšia než súčasné pravidlá pre výročné správy, kde stačí jedno porušenie a dochádza k zrušeniu,“ uviedol úrad vlády, ktorý rovnako neakceptuje námietky o nejasnosti právomoci.
Podľa slov úradu ide o zefektívnenie existujúceho mechanizmu dohľadu na zabezpečenie transparentnosti a poskytnutie priestoru na súčinnosť. „Via Iuris zavádza, že doteraz bolo rozpustenie občianskeho združenia možné len pri závažných porušeniach – už dnes zákon umožňuje rozpustenie aj pre administratívne nedostatky,“ upozornil Úrad vlády SR.
Kritizovaná nejasnosť definície lobingu
Ak ide o kritizovanú nejasnosť definície lobingu, tak ide podľa vlády o nepodstatné tvrdenia. „Definícia je inšpirovaná nemeckou právnou úpravou a užšia než návrh smernice EÚ,“ doplnil úrad, ktorý sa vyjadril aj k tvrdeniam o administratívnej záťaži.
Ako vysvetlil, určenie hranice 35-tisíc eur pre výkaz o transparentnosti vychádza z aktuálne platného zákona o účtovníctve pre povinnosť auditovania účtovných závierok. Podľa vlády ju tak nemožno považovať za neprimeranú.
Povinnosť informovania
Ak ide povinnosť informovania, tak úrad spresnil, že zaradenie organizácií prijímajúcich verejné a európske prostriedky pod infozákon napĺňa zámer zákonodarcu stransparentniť tretí sektor a logicky nadväzuje na súčasnú úpravu, napríklad pre nadácie. Úrad vlády tak zdôraznil, že novela stavia na existujúcich právnych mechanizmoch.
„Jej cieľom je posilniť dôveru verejnosti v neziskový sektor. Apelujeme preto na organizáciu Via Iuris a jej podobné, ktoré sa prezentujú ako ochrancovia právneho štátu, aby verejnosť informovali korektne a objektívne. Zavádzajúce interpretácie, aké predkladá Via Iuris, podkopávajú dôveryhodnosť samotných mimovládnych organizácií pri ceste k transparentnosti,“ vyhlásil Úrad vlády SR a uzavrel s tým, že transparentnosť nie je obmedzením, ale predpokladom fungovania demokratickej spoločnosti.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Občianske združenie Via Iuris vypracovalo analýzu pozmeňujúceho návrhu poslanca Lučanského k zákonu o neziskových organizáciách. Z analýzy vyplynulo, že návrh je inšpirovaný Ruskom a je v rozpore s Ústavou SR aj s európskym právom. Podľa analýzy Via Iuris opatrenia sledujú jasný cieľ, a to stigmatizáciu a obmedzenie aktivít občianskych organizácií.
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓