Via Iuris pritom kritizuje v návrhu zákona viacero vecí. Cieľom pozmeňovacieho návrhu je podľa združenia vytvoriť neprimeranú záťaž pre neziskovky. Ďalej organizácia kritizuje nejasné a široké kontrolné právomoci registrových orgánov s rizikom ich zneužitia na pomstu nepohodlným organizáciám či porušenie základných práv, vrátane slobody združovania, práva na súkromie a zákazu diskriminácie.
Zákonom sa ďalej pristúpi k monitorovaniu lobingu občianskych organizácií, pričom Via Iuris vidí problém v tom, že zákon nedefinuje, čo všetko bude lobingom. Organizácia súčasne pripomenula, že aj za neúplnú správu o lobingových aktivitách budú organizáciám hroziť pokuty, a to najskôr tisíc eur, potom desaťtisíc a najväčším trestom bude až zrušenie mimovládnej organizácie. Organizácia vidí problém aj v tom, že sledovanie aktívnych občanov je v rozpore Ústavou SR.
Organizácia ďalej priblížila, že právna úprava lobingu sa týka výlučne mimovládok a nijako nereguluje lobingové aktivity najväčších lobistov, ako sú podnikatelia, finančné skupiny, ale aj odbory, zamestnávateľské či športové zväzy. Tým tak návrh podľa Via Iuris porušuje aj ústavný zákaz diskriminácie, ako aj ďalšie práva, ako napríklad právo na súkromie a ochranu osobných údajov.
„Najbizarnejším návrhom v pozmeňováku poslanca Lučanského je zavedenie povinnosti, aby mimovládky poskytovali informácie podľa infozákona,“ doplnila organizácia s tým, že ak niekto bude zahlcovať organizácie infožiadosťami, tak to bude mať aj fatálny dopad na orgány štátnej správy či samosprávy, ktoré ich budú vybavovať.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), GRECO (Skupina štátov proti korupcii), Infozákon, Lobing, zákon o mimovládnych organizáciách
Zdroj: SITA.sk – Úrad vlády odmieta tvrdenia Via Iuris k zákonu o mimovládkach, považuje ich za zavádzajúce © SITA Všetky práva vyhradené.