20.3.2025 (SITA.sk) – Novela Trestného zákona napomáha vzťahu detí s rodičmi vo výkone trestu. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti s vysvetlením, že výkon trestu má negatívne dopady na vzťah odsúdeného rodiča s maloletým dieťaťom.
Výkon trestu môže tento vzťah nielen narušiť, ale aj úplne pretrhnúť.
Novela Trestného zákona, ktorú schválili minulý rok, zaviedla princípy restoratívnej justície a alternatívnych trestov. Ako uviedol rezort spravodlivosti, využívanie alternatívnych trestov pre odsúdených s maloletými deťmi bolo súčasne hlavnou témou odbornej konferencie pod záštitou ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) a Úradu komisára pre deti.
Domáce väzenie a elektronický monitoring
Odborníci sa na konferencii zhodli na tom, že trest má byť zameraný na páchateľa, no nemal by narúšať život jeho rodiny. Za efektívny považujú trest domáceho väzenia a elektronický monitoring.
„Implementácia princípov restoratívnej justície do slovenskej trestnej politiky umožňuje lepšiu prácu s páchateľmi. A to aj tým, že tradičné trestné konanie dopĺňa o vhodné alternatívy trestania, ktoré zohľadňujú vzťah rodičov s deťmi. Práve novela Trestného zákona posilňuje využívanie alternatívnych trestov, vrátane trestu domáceho väzenia, s aplikovaním prvkov elektronického monitoringu, čo môže zmierniť negatívne dopady na rodiny a umožniť deťom zostať vo vhodnejšom kontakte so svojimi rodičmi,“ vysvetlilo ministerstvo.
Narušenie vzťahov odsúdených a ich detí
Na nevyhnutnosť zmien, ak ide o alternatívne trestanie, upozornil na konferencii dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda. Ministerstvo pripomenulo, že nedávnym prieskumom v Banskobystrickom kraji sa poukázalo na závažné dôsledky narušenia vzťahov odsúdených a ich detí. Potvrdili sa tak súčasne výsledky prieskumu, ktorý v rokoch 2020 až 2024 vykonala Masarykova univerzita v spolupráci s Medzinárodným väzenským spoločenstvom v Českej republike.
„Tento výskum preukázal, že môžeme jednoznačne identifikovať narušenie vzťahovej väzby medzi rodičom a dieťaťom. Zároveň ukázal, že deti, ktorých rodičia sú vo výkone trestu, majú až päťkrát až osemkrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa v budúcnosti samy dostanú do výkonu trestu. Alarmujúci je aj fakt, že po dva a pol roku väzby dieťa často stráca záujem o kontakt s rodičom a o akúkoľvek snahu o nápravu vzťahu,“ upozornila odborná poradkyňa komisára pre deti Markéta Gašajová.
Efektívne ukladanie alternatívnych trestov
Predsedníčka Mestského súdu Bratislava II Anna Križáková priblížila dopad restoratívnej a alternatívnej justície na výkon rodičovských práv a povinností. Upozornila na dôležitosť zachovania kontaktu. Trest by mal podľa nej postihovať páchateľa tak, aby mal čo najmenší vplyv na rodinu a aby rodičia mali zachované svoje práva a povinnosti.
„Najúčinnejšou výchovnou metódou je výchova prítomnosťou,“ podotkla Križáková, ktorá apeluje na využívanie alternatívnych trestov vždy, keď je to možné, aby sa minimalizovali negatívne dopady na rodiny a deti.
Generálny riaditeľ sekcie restoratívnej a alternatívnej justície rezortu spravodlivosti Daniel Petričko pokladá efektívnejšie ukladanie alternatívnych trestov za významnú zmenu pre posilnenie záujmov dieťaťa. Osobitnú pozornosť pritom venoval jednému z alternatívnych trestov, a to trestu domáceho väzenia a s ním spojenému elektronickému monitoringu.
Minimalizácia narušenia rodinných väzieb
Tento systém umožňuje odsúdeným zostať v domácom prostredí, a tým sa tak podľa Petrička minimalizuje narušenie rodinných väzieb a kontaktu s deťmi. Ďalej doplnil, že trest domáceho väzenia v sebe spája prvok nevyhnutného využívania technických prostriedkov.
„Keď sme nastúpili do funkcie a zvolili sme cestu postupných návštev so sudcami, bolo pre mňa zarážajúce, že v roku 2024, po desiatich rokoch fungovania elektronického monitoringu, mi niektorí kolegovia povedali, že tento systém evidujú, ale neukladajú ho, pretože o ňom nič nevedia,“ doplnil Petričko.
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓