29.3.2025 (SITA.sk) – Írsko plánuje zvyšovať výdavky na obranu, hoci je vojensky neutrálne a mimo štruktúr NATO. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí po návšteve šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer-SD) v írskom Dubline.
Zintenzívnenie kontaktov
Minister sa tu stretol s írskym podpredsedom vlády, ministrom zahraničných vecí a obchodu a súčasne ministrom obrany Simonom Harrisom a tiež so štátnym tajomníkom írskeho ministerstva pre bývanie a poslancom írskeho parlamentu Johnom Cumminsom. Rezort diplomacie informoval, že potvrdili spoločný záujem o zintenzívnenie politických kontaktov a diskutovali o aktuálnych témach EÚ.
„Zhodli sme sa, že napriek viac ako zdvojnásobeniu obratu nášho vzájomného obchodu za poslednú dekádu, ktorý aktuálne dosahuje 700 miliónov eur, existuje oveľa väčší priestor pre slovensko-írsku obchodnú výmenu,” skonštatoval Blanár s tým, že okrem automobilového priemyslu vidia potenciál aj v ďalších oblastiach, akými sú informačné technológie, medicínske výrobky, obranný priemysel či turizmus.
Zvyšovanie výdavkov na obranu
Témou rokovania bolo aj zvyšovanie výdavkov na obranu. Ministerstvo podotklo, že Írsko plánuje tieto výdavky zvyšovať, aj keď je vojensky neutrálne a mimo štruktúr NATO.
Názory Slovenska a Írska sú podľa Blanára blízke v tom, že by zvyšovanie výdavkov na obranu v rámci EÚ nemalo byť realizované na úkor oslabenia poľnohospodárskej politiky alebo kohéznej politiky EÚ.
„Práve naopak, SR bude trvať na tom, aby sa kohézna politika neoslabila, pretože významne napomáha rozvoju a znižovaniu regionálnych rozdielov,“ vysvetlil Blanár a informoval, že na úrovni Európskej komisie začínajú diskusie o budúcej podobe viacročného finančného rámca Únie po roku 2027.
Dovoz európskych áut
Ministri hovorili aj o nových amerických clách na dovoz európskych áut, ktoré významne ovplyvnia aj slovenskú ekonomiku. Blanár vysvetlil, že 75 percent exportu Slovenska do USA tvoria osobné vozidlá, v objeme približne päť miliárd eur ročne. Šéf slovenskej diplomacie doplnil, že Írsko má rovnako významnú obchodnú výmenu s USA.
„Prípadná obchodná vojna by mohla spôsobiť obrovské problémy obom ekonomikám – slovenskej aj írskej. Preto sme sa s mojím rezortným kolegom zhodli, že podporujeme úsilie Európskej komisie a eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý je v rámci nej zodpovedný práve za agendu obchodu. Je dôležité, aby sme udržiavali neustály kontakt s novou americkou administratívou a vysvetľovali si pozície, aby sme sa vyhli obchodnej vojne poškodzujúcej všetkých,“ doplnil Blanár.
To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ↓