Péter Magyar s ostrou výzvou: Vyzval k rezignácii predstaviteľov štátu, dokonca aj prezidenta. Maďarsko chce vrátiť do Európy
- Péter Magyar víťazstvo sprevádzajú výzvy na rezignáciu šéfov štátnych inštitúcií
- Líder Tiszy sľubuje demontáž systému vytvoreného za vlády Viktora Orbána
- Hovorí o zavedení brzd a protiváh v štáte
- Avizuje aj obnovu nezávislosti súdnictva
Péter Magyar víťazstvo v maďarských voľbách označil za zásadný moment pre smerovanie krajiny. Vo svojom prejave hovoril o návrate k Európe aj o potrebe obnovy štátu. Zároveň ostro kritizoval doterajšiu vládu premiéra Viktora Orbána. Podľa jeho slov zanechala krajinu v zlom stave, najmä z ekonomického hľadiska. Magyar sa prihovoril tisícom podporovateľov na nábreží Dunaja v Budapešti. Zdôraznil vysokú volebnú účasť a silný mandát, ktorý jeho strana získala.
V prejave sa objavili aj obvinenia smerom k priebehu kampane. Hovoril o klamstvách, zastrašovaní a zneužití štátnych nástrojov. Zároveň vyzval na pokojné odovzdanie moci. Aké konkrétne kroky plánuje po svojom víťazstve?
Historicky silný mandát a reakcia davu
Péter Magyar víťazstvo označil za jedno z najvýraznejších v novodobých dejinách krajiny. Podľa neho vysoká volebná účasť znamená, že jeho hnutie získalo bezprecedentne silný mandát.
„Vážení spoluobčania, zvládli sme to,“ začal svoj prejav pred davom v Budapešti.
„Vyhráli sme o veľa,“ pokračoval.
Svoj úspech opísal aj symbolickými slovami:
„Oslobodili sme Maďarsko. Vzali sme si naspäť vlasť.“
Čo podľa vás najčastejšie prispieva k tragickým dopravným nehodám?
Podporovateľom poďakoval opakovane:
„Ďakujeme, ďakujeme, ďakujeme.“
Péter Magyar: jasný odkaz Európe
Líder strany Tisza Péter Magyar po vyhlásení výsledkov zdôraznil, že výsledok volieb vníma ako zásadný signál smerom k Európskej únii. „Maďari dnes povedali jasne áno Európe, povedali áno slobode,“ uviedol vo svojom prejave.






