Politika 4 min čítania

Toto málokto čaka! V strane Hlas končí jej významný člen. Funkcie sa však vzdať nechce

Autor článku

Vladimír Novák

Zobraziť všetky články autora

◉ Ondruš oznámil odchod zo strany Hlas-SD a chce kandidovať na šéfa odborárov
◉ Europoslanec tvrdí, že podporu mu už vyjadrilo päť odborových zväzov
◉ V prípade úspechu si plánuje ponechať aj mandát v Európskom parlamente
◉ Diskusia priniesla aj ostré názory na Ficovu cestu do Moskvy či podnikateľské prostredie

Ondruš sa postaral o jedno z najväčších politických prekvapení posledných dní. Dlhoročný politik a europoslanec oznámil, že končí v strane Hlas-SD. Svoje rozhodnutie predstavil počas diskusnej relácie STVR O 5 minút 12. Dôvodom však nemá byť konflikt vo vnútri strany ani spor s vedením. Jeho cieľom je uchádzať sa o významnú funkciu v odborárskom prostredí. Podľa vlastných slov chce kandidovať na prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR. Zároveň priznal, že už získal podporu viacerých odborových organizácií. Jeho plán však okamžite vyvolal otázky o možnom prepájaní politiky a odborov. Ako chce Ondruš zvládnuť dve významné funkcie naraz?

Ondruš končí v Hlase-SD a mieri medzi odborárov

Europoslanec Branislav Ondruš definitívne potvrdil svoj odchod zo straníckych štruktúr Hlasu-SD. V relácii verejnoprávnej televízie vysvetlil, že jeho ďalšie kroky smerujú do odborového prostredia. Kandidovať chce na post prezidenta KOZ SR, ktorá patrí medzi najsilnejšie odborové organizácie na Slovensku.

Podľa Ondruša nejde o nič výnimočné ani neštandardné. Poukázal na to, že v Európskom parlamente pôsobia aj viacerí predstavitelia odborov, najmä z ľavicových strán. „Musím povedať, že v Európskom parlamente máme predstaviteľov odborov. To je akože pomerne štandardné, že najmä za ľavicové strany sedia,“ uviedol.

Ondruš zároveň prezradil, že jeho kandidatúru podporilo päť odborových zväzov. Politická debata sa však okamžite presunula aj k otázke nezávislosti odborov. Europoslankyňa Miriam Lexmann z KDH upozornila, že spájanie straníckej politiky s odborárskou funkciou môže byť problematické.

„Myslím si, že je lepšie, aby odbory neboli spolitizované. Preto, lebo potom sa aj možno ťažko s takou politickou minulosťou, straníckou minulosťou, bojuje za niektoré veci,“ povedala Lexmann.

Ondruš však potvrdil, že ak vo voľbe uspeje, plánuje si ponechať aj funkciu europoslanca. To znamená, že by súčasne pôsobil v Európskom parlamente aj na čele slovenských odborárov.

Ondruš reagoval aj na Ficovu cestu do Moskvy

Diskusia sa dotkla aj zahraničnej politiky a vojny na Ukrajine. Miriam Lexmann ostro kritizovala premiéra Roberta Fica za jeho návštevu Moskvy. Podľa nej tým predseda vlády oslabuje jednotu Európskej únie v postoji voči Rusku.

Ondruš naopak premiérovu cestu obhajoval. Zdôraznil, že vojenský konflikt je potrebné riešiť diplomatickou cestou. Tvrdil tiež, že Fico počas návštevy Moskvy odovzdal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi odkaz od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Téma sa následne presunula aj k ekonomike a podnikateľskému prostrediu. Ondruš upozornil, že Slovensko podľa neho potrebuje daňovú reformu a debatu o vyššom zdanení vysokých príjmov. Hovoril aj o plánovaných zmenách pravidiel verejného obstarávania na európskej úrovni.

Ondruš otvoril tému platov a kolektívnych zmlúv

Podľa europoslanca by mali mať pri verejných zákazkách výhodu firmy, ktoré majú podpísané kolektívne zmluvy s odbormi. Tvrdí, že práve tam dosahujú zamestnanci vyššie mzdy.

„Aby žiadna firma, ktorá nemá podpísanú kolektívnu zmluvu s odbormi, nemohla získať verejnú zákazku. (…) My napríklad dnes na Slovensku máme teda štatistické ukazovatele, ktoré nám ukazujú, že tam, kde pôsobia odbory a podpisujú kolektívnu zmluvu, majú zamestnanci vyššie mzdy o 20 až 23 percent,“ uviedol Ondruš.

Lexmann naopak upozornila na problémy podnikateľov. Kritizovala prístup štátu a pripomenula aj známu kauzu „langoš“. Tvrdí, že vláda vytvára prostredie, v ktorom sa podnikatelia necítia podporovaní.

„Namiesto toho, aby sa tu vytvorila nejaká atmosféra, že podnikateľ, aj veľké podniky, aj ten malý podnikateľ, aj tí poľnohospodári, že si ich tu vážime,“ vyhlásila.

V debate zaznela aj téma demografickej krízy a odchodu mladých ľudí zo Slovenska. Lexmann tvrdí, že vláda situáciu jedným opatrením nevyrieši. Ondruš s ňou súhlasil v tom, že mladí potrebujú perspektívu a lepšie podmienky pre život aj starostlivosť o rodiny.

Súvisiace články