Slovenská polícia zastavila trestné stíhanie v prípade manažmentu pandémie COVID-19
Policajný zbor oficiálne ukončil trestné stíhanie, ktoré sa týkalo manažovania pandémie ochorenia COVID-19. Prípad dozorovala Krajská prokuratúra v Trenčíne, ktorá rozhodnutie potvrdila.
„Uznesením vyšetrovateľky Policajného zboru zo dňa 28. januára 2026 bolo zastavené trestné stíhanie vedené pre nadúmrtia v súvislosti s pandémiou COVID-19, marením úlohy verejným činiteľom a trestným činom všeobecného ohrozenia,“ uviedol prokurátor Vlastimil Krokvička.
Vyšetrovanie sa zameriavalo na možné pochybenia štátnych orgánov počas pandémie, ktoré podľa niektorých sťažovateľov mohli viesť k neprimerane vysokej úmrtnosti. V centre pozornosti boli aj rozhodnutia, ktoré mohli predstavovať ohrozenie verejnosti či narušenie zákonných povinností verejných činiteľov.
Advokát podáva sťažnosť, prokuratúra rozhodnutie odôvodňuje
Jedným z oznamovateľov bol známy právnik Peter Weis, ktorý sa netají tým, že s uznesením nesúhlasí. „Voči uzneseniu podávam sťažnosť,“ uviedol na stránke svojej advokátskej kancelárie.
Vo svojom stanovisku spresnil, že obdržal doručené uznesenie o zastavení trestného stíhania, pričom ako dôvod sa uvádza, že orgány konali v dobrej viere a na základe dostupných informácií, skúseností a vedomostí s cieľom chrániť zdravie obyvateľstva.
Vyšetrovanie spustil ešte generálny prokurátor Maroš Žilinka na začiatku roku 2023. Reagoval tak na verejný tlak a nárast podozrení, že niektoré rozhodnutia počas pandémie mohli mať závažné následky na zdravie a životy ľudí.
Čo podľa vás najčastejšie prispieva k tragickým dopravným nehodám?
Napriek ukončeniu trestného stíhania je zrejmé, že otázky týkajúce sa zodpovednosti za priebeh pandémie zostávajú živé a citlivé. Bude záležať na ďalších právnych krokoch oznamovateľov a na tom, ako sa sťažnosť advokáta posúdi.







