Svet 3 min čítania

Mier zlyhal, vojna pokračuje! Ukrajinci už s Rusmi jednať nebudú

Autor článku

Vladimír Novák

Zobraziť všetky články autora

Od júla, keď sa poslednýkrát konalo oficiálne rokovanie v tureckom Istanbule, sa obe strany osobne nestretli. Vtedy Ukrajina navrhla, aby sa konal osobný dialóg medzi prezidentom Volodymyrom Zelenským a Vladimirom Putinom. Kremeľ však trval na tom, že takéto stretnutie sa môže uskutočniť iba v Moskve, čo bolo pre Kyjev neakceptovateľné.

„Je dôležité pochopiť, že v diktatúre nemôžete viesť kreatívne diskusie s vyjednávacími tímami zastupujúcimi diktátora,“ povedal Kyslycia. Dodal, že ruskí zástupcovia prichádzali s prísnymi inštrukciami a ich úlohou nebolo hľadať kompromis, ale tvrdohlavo presadzovať oficiálnu líniu Kremľa. Navyše sa podľa jeho slov navzájom kontrolovali a podávali o sebe správy.

Mierové rokovania ako ilúzia pokroku

Podľa Kyslyciu boli rokovania v Istanbule plné pretvárky. Ruskí vyjednávači odmietali riešiť konkrétne návrhy, popierali ukrajinskú národnú identitu a namiesto reálnych krokov ponúkali vytvorenie pracovných skupín či komunikáciu cez WhatsApp. „Dobre poznajú pozadie každého z nás a niekedy hovoria provokatívne a dosť nepríjemné veci,“ opísal atmosféru diplomat.

Mohlo by vás zaujímať
Toto video je súčasťou kampane “Nezabudni na mna v aute.”

Tento prístup mal podľa Ukrajiny jasný cieľ – rozhnevať druhú stranu, aby následne mohli ruskí predstavitelia obviniť Kyjev zo zmarenia rokovaní. Kyslycia zdôraznil, že ukrajinský postoj k mieru zostáva otvorený, ale reálne výsledky nepriniesol ani jeden pokus.

Na druhej strane, Ruská federácia naďalej deklaruje ochotu pokračovať v rozhovoroch. Predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí Alexej Poliščuk v stredu povedal: „Ruský tím je na to pripravený, lopta je na strane Ukrajiny.“ Moskva tak znovu posunula zodpovednosť na Kyjev, no ukrajinské vedenie zatiaľ nemení svoj postoj.

Čoho sa počas nasledujúcich dní obávate viac?

Súvisiace články